קרב מגע | קורס קרב מגע | לימודי קרב מגע | קרב מגע לילדים | קרב מגע לבוגרים | קרב מגע למבוגרים | קרב מגע ישראלי | לימוד קרב מגע | קרב מגע הגנה עצמית

רקע אחורי קרב מגע

פרטי התקשרות:

דוא”ל: info@ikma.co.il
שחר יזרעאלי: 054-4819081
אלעד ביננפלד: 054-6446495

מלא פרטים:

מפת הגעה:

alt
 

KMA קרב מגע

קרב מגע >>

מייסד ומפתח תורת הקרב מגע אימי ליכטנפלד ז"ל

 

ביום שישי התשיעי לינואר הוא נפטר "אימי" - האיש והאגדה. 
על אף מזג האוויר הסוער התקבצו סביב קיברו הטרי מאות מ"ילדיו" - אנשי קרב מגע לדורותיהם , מכרים, משפחה ואנשי אומנויות לחימה מכל השיטות שבאו לחלוק לו כבוד אחרון. "אימי" (ליכטנפלד) שדה אור, מייסדה של תורת קרב מגע היה איש הגנה ,איש של שלום, וג'נטלמן אמיתי; אין כמעט אדם בישראל שלא מכיר או לא נחשף לתורת קרב המגע מתישהו במהלך חייו.
אימי מייסד התורה למעשה יצר שיטת הגנה עצמית הגיונית, פשוטה ופרקטית שתאפשר לכל אדם להגן על עצמו בסיטואציות תקיפה ללא אמצעים מיוחדים וללא מאמץ רב.

 

אימי עצמו הגדיר זאת כך :" הגעתי למסקנה כי לכל אדם מתאימה שיטת לחימה אינדיווידואלית לכן יצרתי שיטה טבעית משוללת סייגים. אני נתתי רק את הבסיס והתוויתי כוון לשיטת הקרב. מכאן - יפתח כל אדם את יכולת הלחימה כראות עיניו ולפי כישוריו האישיים ".
פעמים רבות נשאל אימי כיצד יכול חלש להגן מפני חזק ממנו ועל כך היה עונה אימי "אפילו רגלו של תינוק חזקה יותר מהביצים של גו' לואיס...". 
שיטה זו נהוגה כיום בצה"ל וחובה על כל חייל לעבור אימוני קרב מגע בשלב כלשהו במהלך שירותו.

 

אימי נולד בבודפסט ב- 1910 וגדל בברטיסלאבה שבסלובקיה לבית שבו הספורט , החוק והחינוך היו מרכזיים; אביו , סמואל ליכטנפלד , היה דמות יוצאת דופן . במשך 20 שנה עסק אביו בהאבקות , הרמת משקולות והפגנת כוח בקרקס. אימי אשר נחשף לקריירה של אביו, רבת הפעלים, שהה רבות במחיצת ספורטאים למיניהם והחל לרכוש בין היתר טכניקות לחימה שונות.
בסיום עבודתו בקרקס פתח אביו מועדון האבקות והצטרף לכוחות המשטרה העירונית ולימים הפך למפקדה של יחידת הבלשים. הוא נחשב אז למי שלכד והביא לדין רוצחים ופושעים רבים. סמואל ליכטנפלד עסק בין היתר באימון אנשי יחידתו בהגנה עצמית ובטכניקות השתלטות על חשודים אלימים תוך מתן דגש על כללי מוסר.הטכניקות היו מסוגננות ביותר וללא צורך בהפעלת כוח רב, עם זאת הן תאמו היטב את רוח התקופה.
אימי שהצטיין בשחייה , נטש תחום זה לטובת התעמלות, האבקות ואגרוף. בשנת 1928 זכה אליפות סלובקיה בהיאבקות לנוער וב- 1929 באליפות האגרוף ,האבקות ,והתעמלות מבוגרים.
בעשור הבא התרכזה פעילותו של אימי בעיקר בהאבקות הן כמאמן והן כמתחרה הוא התמיד שנה אחר שנה לזכות באליפות סלובקיה במשקלו , נמנה עם סגל הנבחרת הסלובקית ועד 1939 השתתף במפגשים בינלאומיים רבים וזכה בעשרות פרסים ומדליות.
אימי השתייך לשורה ראשונה של מתאבקי אירופה כשבאמתחתו עשרות ניצחונות על רבים מאלופי ומחזיקי מדליות מכל העולם וביניהם ניצחון בתחרות האבקות במכבייה שהתקיימה בפלשתינה.
עיסוקו בתחומי ספורט והאקרובטיקה דחפוהו לעסוק באומניות הבמה . כך הוא הדריך בהתעמלות את המשתתפות בהצגותיה של אחת הלהקות הידועות בסלובקיה ובכמה מהן אף הופיע וזכה להצלחה לא מבוטלת, חלק מתלמידיו הופיעו על במות ברודווי בשנות ה- 60.

 

בינתיים החלה ברטיסלאבה של אמצע שנות השלושים להשתנות; קבוצות פשיסטיות ואנטישמיות התעוררו ושמו להן למטרה לנתץ את הסדר החברתי ולפגע בתושבים היהודים; אימי הפך למנהיגה הלא מוכתר של קבוצת יהודים צעירים אשר פעלה לחסום בפני הפורעים את הכניסה לשכונה היהודית ולפגוע באוכלוסיה היהודית.
עד 1940 השתתף אימי באין ספור התנגשויות אלימות וקרבות רחוב עם אנטישמים , לא אחת הוא עמד כנגד המון זועם של מאות ואלפים של פורעים מסיפורי אותה תקופה מספר משה מנהיים: " קבוצה של רבבות פורעים שמה פעמיה לרחוב היהודי כשמנגד יצאו קומץ מצומצם של יהודים ובראשם אימי נושא את דגל ישראל , משקרבו הקבוצות זו לזו החלו קבוצת הפורעים להקניט לאיים ולקלל את קבוצת היהודים אך אימי ללא חשש קרב אל הפורעים ואמר " מי הגבר שייקח מידי את הדגל !" בריון יצא מן ההמון ואחז במוט הדגל. מבלי שהספיק להבחין מצא עצמו הבריון מונף אל על נישא על ידי אימי ומושלך מעבר לחומה אל חצר הכנסייה שבקצה הרחוב. משראו הפורעים את הנעשה התפזרו מיד ואימי הפך למנהיג היהודים.
סיפור אחר מתאר כיצד הגיעו לאוניברסיטה ברובע היהודי עשרה בריונים והחלו להכות בסטודנטים היהודים, לקרוע מחברות וספרים ולהתפרע .לפתע הגיח בחור צעיר הביט ימינה ושמאלה , והסתער על הפורעים ללא רחמים תוך שהוא חובט, מכה ובועט בהם. חלק מהפורעים הצליחו להימלט והנותרים שכבו פצועים על הקרקע. הבחור הצעיר עצר הביט סביב ונעלם כלעומת שבא .הסטודנטים שעמדו מנגד וצפו במחזה השמיעו רק מילה אחת שאמרה הכל - "אימי".
היה זה ידוע בברטיסלאבה שכאשר "הליכטנפלדים" יושבים בבית הקפה ברובע לא יהיו התפרעויות וניתן להלך בשקט ברחובות.

 

ב- 1940 עלה אימי על האנייה "פנצ'ו" לכוון פלשתינה. את האנייה ארגנו חברי בית"ר ועל אף שיועדה ל- 150 איש הצטופפו בה כ- 500 צעירים . יום אחד בהיותו על סיפון הספינה שמע אימי קול זועק מן הים, הוא הביט וראה את חברו הולך וטובע , מבלי לחשוב פעמיים קפץ אימי למים והציל את חברו. אך המחיר ששילם היה כבד - עקב מים שחדרו לאוזנו וחוסר תנאי טיפול באנייה, קיבל אימי זיהום ואם לא די בכך התפוצצו דודי הספינה וזו עצרה מלכת. אימי נטל את הפיקוד והורה לאנשיו לאסוף סדינים מהם נתפרו מפרשים וכך המשיכה הספינה בדרכה. 
לאחר חמישה חודשי נדודים עלתה הספינה על שרטון לא הרחק מחופי קמילנסקי. אימי ועוד ארבעה צעירים עלו על סירת משוטים וחתרו במשך חמישה ימים סביב האי כריתים בניסיון להתגבר על הזרמים ולבסוף כשמצבם הפיזי קריטי, הם אותרו ע"י משחתת בריטית שחלפה באזור והובאו למצרים שם נעצרו והובאו לטיפול במהלכו נותח אימי מס' פעמים אבל נותר משותק בחצי פניו. 
אימי הצטרף לצבא הבריטי ושרת בגדוד הצ'כוסלובקי. שם התפתח סכסוך ממושך בינו לרס"ר הגדודי על רקע מוצאו היהודי. אימי פתר את הסכסוך בחבטת אגרוף - חבטה שהרדימה את הרס"ר. אך הסכסוכים על רקע מוצאו המשיכו לרדוף אותו עד שהחליט אימי לעזוב.

אימי הגיע לישראל ב- 1942 לאחר שנתיים של הרפתקאות. לבקשת יצחק שדה הצטרף להגנה והדריך "פל-ים" שחייה והצלה ובפלמ"ח לימד את תורתו ל"נוטרים" והם שהפיצו אותה ביחידות ההגנה השונות. אימי פיתח טכניקות תקיפה והגנה במקל שהיו חיוניות ביותר שכן הבריטים ששלטו בארץ לא התירו ליהודים לשאת נשק חם. עם הקמת המדינה אימי השתלב בצה"ל כמדריך קרב מגע ואימון גופני ראשי. במשך 16 שנים אימן את חיילי היחידות המיוחדות בהגנה עצמית בין היתר את יחידת המאה ואחת על פי בקשתו של אריק שרון.
אחד מחניכיו הראשונים היה אלי אביגזר ז"ל נער סורר בן 16 שהסתובב ברחובותיה של נתניה. אימי טיפח והשקיע בו , והוא הוצב כראש מדור קרב מגע בצה"ל. כפי שמעיד אלי אביגזר ז"ל "אימי היה אבי לולא הוא הייתי בודאי מת או בכלא".
אימי הפך את הלימוד למסודר ,דאג למערכי שיעור נוקשים ולעדכון הטכניקות תוך הפקת לקחים מקרבות ואירועי תקיפה שונים .במהלך שירותו נשא אימי לאישה את אילנה וגידל את שני בניה , ילדים משלו מעולם לא היו לו. 
חיילים וקצינים שעברו אימונים גופניים ואימוני קרב מגע מדברים בהתלהבות על שיטת אימי ובהערצה על האיש. לוחם במלחמת יום כיפור סיפר כיצד נתקל בלוחם מצרי פנים מול פנים ללא תחמושת והצליח להסיט את קנה רובה האויב ולשלוף את הנשק מידי הערבי ולהשתלט עליו בזכות שיטת אימי.
במהלך שירותו הצבאי פיתח אימי את שיטת הטיפוס על חבל הצה"לית ו"מעבר קיר" כפי שנלמדת כיום בצה"ל. 
בשנת 1961 יצא בשליחות מטעם המדינה לאתיופיה ללמד שם את תורתו למשטרה ולצבא האתיופיים שם שהה אימי כשנה וחצי.

בשנת 1964 פשט אימי את המדים לא לפני ששיטתו הפכה לנחלתם של כל זרועות הביטחון ומשרד החינוך. עם צאתו לאזרחות פתח מכון בתל אביב ובו החל ללמד את תורתו בהמשך עבר לנתניה והמשיך להדריך ולפתח את שיטתו במכון ווינגיט ,רוב הטכניקות פותחו ושוכללו בקפה "עוגתי" שבמדרחוב נתניה שם נהג אימי להיפגש עם תלמידיו וחבריו במשך שנים ודן איתם תוך שתיית קפה.
בשנים אלה הדריך אימי את דור "הבנים"- אלה שעתידים לפתח ולהפיץ את תורתו, מהם יצאו בהמשך מס' עמותות שהגדולה שבהם היא "האיגוד הבינלאומי לקרב מגע".
ב- 1981 קשר אימי קשר עם איש העסקים האמריקאי דניאל אברהם יחסיהם הידידותיים הביאו את אברהם לתרום סכום כסף נכבד אשר אפשר לקבוצה של מדריכי קרב מגע בכירים לערוך סיור בארה"ב ולהציג את השיטה למרכזים יהודיים שם. בעקבות סיור זה גובשה קבוצה של צעירים אמריקנים שעברה בישראל קורס מדריכי קרב מגע בשיטת אימי.
אייל ינילוב חניכו הקרוב של אימי בשנותיו האחרונות ,השתתף באותו סיור ומספר :" אימי , שבאותו סיור כבר עבר את שנתו השבעים טס עמנו קבוצה של חמישה גברים צעירים, הלך לכל מקום, הדגים טכניקות בכל הופעה והפליא אותנו בחיוניותו ,כושרו ויכולתו הגופנית והמנטאלית היוצאים מן הכלל" .
במרכז שנפתח בראשית 97 בלוס אנגלס ונקרא על שם אימי מתאמנים כיום 900 חניכי קרב מגע ,המדריך הראשי דארן לוין משמש גם כתובע המחוזי במשטרת לוס אנגלס. החל מסוף שנות השמונים החל אימי בשיתוף עם מדריכים ישראלים ואמריקנים להחדיר את תורתו גם לF B I וליחידות משטרה פדראליות אחרות. 

 

נכון להיום שיטת קרב המגע הנה השיטה נלמדת בכל יחידות המשטרה לאחר שהתקבלו חוות דעת מצוינות מכל מיני גורמים . ג'רמי מרגוליס ששימש כמפכ"ל המשטרה של מדינת אלינוי האומר" האימונים היו הצלחה כבירה השוטרים התרשמו עמוקות אנו מאמינים שאלו האימונים הטובים ביותר מסוגם". מכתבי הוקרה והערכה ממשטרת בוורלי הילס, הסקוטלנד יארד, משמר החופים האמריקאי יחידות צבא ומשטרה משבדיה, פינלנד, אנגליה ועוד , בהם מומחים ואנשי שטח המהללים את יעילות השיטה והקלות בה היא נלמדת . 
כתוצאה מפעולתו הענפה של האיגוד הבינלאומי לקרב מגע בארץ ובחול מתאמנים כיום אלפי אזרחים שוטרים וחיילים באנגליה צרפת שבדיה פינלנד הודו יפן אוסטרליה וארצות רבות נוספות.
גם כיום מתקיימים פרויקטים הממשיכים את דרכו של אימי: פרויקט הדרכת נהגי מוניות בהגנה עצמית המנוהל ע"י מנכ"ל האיגוד אבי מויאל ובשיתוף משרד התחבורה. הסיפוק שהסבה הפצת השיטה בארץ בחו"ל למייסדה אימי , ניכרת בכל פינה בביתו , אם במכתבי הוקרה , פסלונים , דגלים , אוסף הסכינים המרשים או בתמונות וקטעי וידאו מתוכניות טלוויזיה ששודרו ב- CNN וב- NBC ורבות אחרות המציגות את פועלו ותרומתו של אימי  תלמידיו לביטחונו האישי של האזרח הפשוט . אומר אחד מתלמידיו של אימי שהינו כיום ראש מדור קרב מגע בצה"ל שחר קלרלפלד "במשך השנים התייחסתי לאימי כסמכות על מקצועית, משך פגישות רבות עימו העמיקה הבנתי בנושא קרב מגע כמו בתחומים רבים אחרים. אהבתי במיוחד את הלוגיקה אשר הנחתה את מחשבתו של אימי .זיכרונותיי ממנו ימשיכו לשמש אור רגלי מתוך קבלה של סמכותו ומתוך שאיפה לחנך את החיילים על פי דרכו" . 

 

למרות הישגיו המקצועיים המרשימים שעיטרו את הרפתקת החיים המרתקת שלו היה אימי ההפך הגמור מאיש השרירים : רגיש , אנושי וקשוב לזולת . הוא שימש לא רק מדריך מעולה לחינוך גופני אלא גם כמורה רוחני לתלמידיו הרבים שנועצו בו. בכל נושא - מקצועי או אישי. בשלבו הבנה פסיכולוגית עמוקה בנפש האדם שלא ניתן לרוכשה בשום אוניברסיטה עם ניסיון חיים עצום , אנושיות עמוקה וחוש הומור עוקצני, ידע תמיד אימי לתת את העצה הנכונה אף אם הייתה שזורה לפעמים ביקורת כנה ונוקבת, אך תמיד בונה.
לכל מי שהכירוהו , על בסיס מקצועי או אישי היה אימי מודל בהתנהגותו וג'נטלמן מרכז ארופאי מושלם . נאמן לעקרונותיו האוניברסאליים : כבוד לזולת , הימנעות משימוש לא מוצדק או מופרז בכוח, התנהגות אישית צנועה, רדיפת שלום והקפדה על הגינות ספורטיבית. לעיתים היה נדמה שעצם פעילותו המקצועית בתחום החינוך הגופני לא  שימשה עבורו אלא מעין תווך לדבר שהיה בעצם הכי חשוב עבורו : פעולתו לחינוך הנוער שבה הוא ראה את ייעודו.
בין חניכיו של אימי נמנים רבים מאנשי הצמרת הישראלית ורבים מהם הכירו לו תודה על תרומתו הרבה כמו יצחק רבין ז"ל וזבולון המר ז"ל. אביבה גיל ידידתו הקרובה של אימי : "גינוניו של ג'נטלמן מרכז אירופאי כמו אימי הם מיוחדים במינם ; הוא היה קם בכל פעם שאישה הייתה קרבה לשולחנו מסיט את הכסא ולא מתיישב עד שזו תתיישב קודם, תמיד היה משלם עבור האורחים שסעדו עימו ואף היה מותיר תשר נדיב, ברגע שאימי מת גוועה המונרכיה האוסטרו ההונגרית! ". 

 

אימי שדה אור נפטר בשיבה טובה בעיר מגוריו נתניה שהייתה כה אהובה עליו ואשר בשנים האחרונות בזכות פעילותו הפכה למרכז בינלאומי ומקום עליה לרגל מכל העולם לעוסקים בתחום ההגנה העצמית .

אף בשעותיו האחרונות שמר אימי על חוש הומור ומת מיתת נשיקה .יהי זכרו ברוך. 

חזרה